Wydawać się może, że dom drewniany pali się jak zapałka, a w rzeczywistości pali się tak samo jak murowany. W obu przypadkach pali się głównie wyposażenie i dobytek, drewno samo chroni się przed ogniem zwęglając się na zewnątrz czym zamyka dopływ tlenu, ponadto w przeciwieństwie do domów murowanych nie traci właściwości konstrukcyjnych np. rozgrzana stal szybko się wygina i strop traci nośność, powodując jego zawalenie.
Drewno w domach z bali naturalnych ma duże objętości co dodatkowo wpływa na trudno palność (każdy wie, że lepiej pali się drewno porąbane na mniejsze kawałki) Dodatkowo dzięki nauce stosujemy specjalne środki ekologiczne do impregnacji drewna przed ogniem.
Można stosować każdy rodzaj ogrzewania pod tym względem domy z drewna nie mają specjalnych wymogów. Zalecamy korzystać w tym zakresie ze specjalistów od systemów grzewczych. Doświadczenie nasze podpowiada że, bardzo tanim i ekologicznym ogrzewaniem domów z drewna są piece rakietowe z akumulacją ciepła, opalane drewnem lub peletem. Piece takie dodatkowo podnoszą atrakcyjność wnętrza. Jeden piec w mniejszych domach może oprócz grzania domu służyć do przygotowania posiłków oraz wypieków.
Domy drewniane są bardzo ciepłe ponieważ struktura drewna zapewnia wysokie właściwości izolacyjne dzięki czemu w porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi takimi jak cegła, beton, pustak pianowy itp. termoizolacyjne właściwości drewna są wyższe. Warto zwrócić uwagę, że domy drewniane ogrzewają się znacznie szybciej od domów murowanych co wpływa na koszty związane z ogrzaniem budynku. W domach z naturalnych bali drewnianych nie występuje tak zwany zaduch.
Drewno lite to w pełni naturalny surowiec z widocznymi sękami, słojami wycięty z jednego kloca, nie sklejany z cienkich desek. Drewno klejone powstaje na skutek sklejenia ze sobą równolegle lub krzyżowo wielu warstw drewnianych desek. Surowiec ten nie posiada naturalnych pęknięć, które mogą pojawić się w balach litych. Drewno klejone podobnie jak drewno lite jest bardzo wytrzymałe ale posiada większą stabilność, nie pęka, nie skręca się oraz nie ulega wypatrzeniom. Osiadanie budynku z bali klejonych jest znacznie mniejsze, niż w przypadku bali litych.
Struktura drewna nie uległa zmianom więc dom z drewna dziś wybudowany jest tak samo trwały jak dawniej, dziś dzięki nauce można tą trwałość jeszcze zwiększyć stosując ekologiczne środki do konserwacji drewnianych bali.